Chov českého strakatého skotu

V Zemědělské akciové společnosti Mžany, a. s. se specializujeme na český strakatý skot. V roce 2004 proběhlo uznávací řízení a chov byl vyhlášen jako šlechtitelský. Máme uzavřený obrat stáda, tzn., že žádná zvířata do chovu nenakupujeme a obrat zajišťujeme z našich odchovaných zvířat. Chov skotu probíhá na třech střediscích: Mžany, Sovětice, Třesovice.

 

Ve středisku ve Mžanech chováme produkční dojnice, které dojíme na dojírně Fulwood  o kapacitě 2 x 15 míst plus dojnice a jalovice měsíc před porodem. Dále tu jsou telata do tří týdnů po narození.

Ve středisku v Sověticích provozujeme teletník s mléčnou a rostlinnou výživou, odchovnu mladého dobytka pro jalovice a kravín pro dojnice, které nedojí.

Ve středisku v Třesovicích probíhá výkrm býků, volků a jalovic nevhodných do chovu. Celkové stavy se pohybují na úrovni 1 550 ks, z toho dojnic je cca 550. V kontrole užitkovosti jsme v loňském roce dosáhli uzávěrky 8 699 kg  při obsahu 3,96% tuku a 3,46% bílkoviny.

Dojnice jsou ustájeny v sekcích rozdělených dle užitkovosti, kde mají k dispozici stlaná boxová lože. Krmíme směsnou krmnou dávkou tzv. TMR. Základem je kukuřičná siláž, vojtěšková senáž, řízky, seno, kukuřičný šrot, mačkané obilí, sojový extrahovaný šrot, řepkový extrahovaný šrot, minerální doplňky. Vše v režimu NON GMO. Mléko dodáváme do mlékárny Pragolaktos.

Telata, jalovice, výkrm provádíme na hluboké podestýlce. Pokud máme dostatek jalovic, které nahrazují vyřazené dojnice, tak přebytečné jalovice prodáváme. Většinou jsou vyvezena do zahraničí: Kazachstán, Ukrajina, Polsko, Srbsko, Turecko, Tunisko, Chorvatsko.

Vykrmené býky prodáváme na český trh. Steakové maso je dodáváno do sítě restaurací, kamenných prodejen a je možné ho zakoupit i v internetovém obchodě s potravinami.